Adventi szokások, hagyományok

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

Adventi szokások, hagyományok

2015. nov. 14.

November végén kezdetét veszi az adventi ráhangolódás az ünnepre. Tudjuk, hogy ez az időszak egy kicsit más, mint az év többi napja, és bennünk van a vágy, hogy a nyugalmat meg is teremtsük magunk körül. Sokan a szokásokat követik, melyek a múltból erednek. De vigyázzunk, hogy ne legyünk a szokások rabjai! Te tudod, hogy milyen adventi szokásaink vannak és honnan erednek?

Advent időszaka a karácsonyt megelőző 4. héttől kezdődően a karácsony előtti utolsó vasárnapig tart. Ilyenkor egy kicsit befelé fordulunk, s nem a külvilággal, a külső elvárásokkal vesszük fel a harcot, hanem nyugalmat, boldogságot keresve magunkban, készülünk fel az ünnepre.

Mindenkinek vannak vágyai, álmai, ami ilyenkor advent idején még jobban felerősödik. Egy alkalom arra, hogy várakozzunk valamire és valakire. Ez a négy hét a szent várakozás időszaka, ami bővelkedik hagyományokban, szokásokban, hiedelmekben.

De ismerjük a szokásainkat és azok eredetét?
Párat összegyűjtöttünk.

Adventi naptár egy édesanyának köszönhető

adventi naptár, karácsonyi készülődés

Talán az adventi naptár az egyik legismertebb adventi szokás, ami napjainkban mondhatni, hogy fénykorát éli. Az adventi naptár készítése az 1900-as évekre tehető és egy német édesanyához kötődik a történet. A történet onnan indul, hogy az édesanyának a kisfia nagyon izgatottan várta minden évben a karácsonyt, s türelmetlenül várta az ajándékokat. Anyukája, hogy a kedvében járjon, egy érdekes meglepetésajándékot talált ki számára: egy papírlapot 24 részre osztott fel és egy szelet csokit fűzőtt fel rá. A kisfiú minden alkalommal nagy örömmel fogadta az ajándékokat, s az élményt felnőttkorára sem felejtette el. Üzleti vállalkozásba kezdett és édesanyja ötletét folytatva olyan adventi naptárt készített, amiben 24 ablakocska volt, s mögöttük apró édességek. 

Manapság már olyan híres mesefigurákhoz is kapcsolódik adventi naptár, mint pl. Thomas vagy Hello Kitty vagy éppen a Filly pony-s adventi naptár. A gyerekek szinte alig tudnak ellenállni a csábításnak, hogy kivárják egyik nap után a másikat, hogy az apró meglepetéseket kibontogassák.

Adventi koszorú 4 gyertyával 

adventi koszorú

Foto: retikulesfuszerdoboz.hu

A másik adventi szokás az adventi koszorú készítése. Ma már agyon különleges megoldásokkal találkozhatunk, de a hagyományok egyre inkább visszatérnek a varázslatra váró lakásokba. Eredetileg a gyertyák színe lila és rózsaszín, pontosabban 3 lila gyertya és egy rózsaszín. Az adventi koszorú készítés kezdete a XIX. századra tehető, ami egy evangélikus lelkész – Johann H. Wichern – nevéhez fűződik. A lelkész volt az első személy, aki egy szekérkereket függesztett fel egy gyermekotthon termébe és 23 szál gyertyát helyezett rá. A gyertyákból minden istenteszteletkor eggyel többet meggyújtott.

Napjainkban nem 23 gyertya van az általában fenyőből készült koszorúkon, hanem 4 db gyertya, ami a karácsony előtti négy vasárnapra utal. Minden vasárnap eggyel több gyertya ég a koszorún, Szenteste pedig mind a négy egyszerre hozza el a fényt.

Ezek a szokások nemcsak a katolikus, vallási családoknál található meg, hanem mindazoknál is, akik nem hívők, Az adventi naptár egy újabb ajándékforrás a gyereknek, az adventi koszorú pedig inkább a lakás dísze, semmint a keresztény vallás és karácsonyvárás szimbóluma lett.

Szentcsalád - járás

Szent Család járás

A keresztény vallásban az adventi időszakban jellemző a Szentcsalád – járás. A népszokás abból a bibliai eseményből táplálkozik, amikor a gyermeket váró Szűz Mária és Szent József szállást kerestek maguknak Betlehemben. A hagyomány szerint a családok egy bibliai szent képet visznek házról-házra, s a családdal közösen elmondanak egy imát.

Advent időszakát  „kisböjt”-nek is nevezik, mint ahogy a húsvét előtti 40 napot. Ekkor nem szabad hangos bulikat szervezni vagy házasságot kötni. Fogadalmat tesznek a hívek, hogy miről mondanak le a 4 hét alatt. Miről mondanak le a gyerekek és a szülők advent idején?

Luca napja

Adventkor van Luca napja - december 13. - amihez sok népi hiedelem, szokás fűzódik. Luca nap éjszakáján a hiedelem szerint Szent Luca boszorkánnyá vált, ezért ezen az éjszakán mindent elkövettek az emberek, hogy távol tartsák maguktól a boszorkányokat. A kulcsluykba fokhagymagerezdet tettek, az ajtófélfába kést szúrtak, hogy elriasszák a gonosz lelkeket.
Ezeken kívül még további hiedelmeket ismerhetünk Luca nappal kapcsolatban. Íme pár régi feljegyzés:

  • Luca napkor jövendőlték meg a lányok jövendőbelijüket
  • ezen a napon nem volt szabad kölcsönkérni és kölcsönadni, nehogy a portéka a boszorkányok kezébe kerüljön 
  • a nőnken nem volt szabad dolgozni, fonni, szőni, mert félő volt, hogy nem tojnak a tyúkok
  • Luca napkor a fiúk felkerekedtek és bejárták az ismerős házakat, ahol jókívánságaikért cserébe adományokat gyűjtöttek

Adventi édességek

mézeskalács

Mint minden ünnephez, így adventhez is hozzátartoznak a házilag készített édességek és finomságok, az adventi sütemények. A hagyomány szerint olyan süteményeket kell készíteni, amelyek nemcsak ízükkel, hanem illatukkal is kellemesebbé teszik az ünnepi várakozást.

Az adventi sütemények közül érdemes mindenkinek megkóstolni egyet-egyet, mert a látvány és ízharmónia belső nyugalmunkat is meghozza: beigli, csokis szív, adventi muffin, püspökkenyér, mandulás-mézes sütemények, fahéjas és narancsos harangocskák, csillagok, habcsók.

(Fotok: pixabay.com)

Jó ünnepvárást kívánok!

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!