Mókus tanösvény

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

Mókus tanösvény

A Mecsek hegységben, Pécs mellett található a 4,5 km hosszú gyermekeket is vonzó névre keresztelt Mókus tanösvény. Közel három órai gyalogtúra érdekes és hasznos információkat gazdagítja a család minden tagját. A tanösvény bejárásához növényhatározóval kiegészített munkafüzet szükséges.

2013-05-30 2030-12-31

A tanösvény térképét és állomásait bemutató induló információs tábla az erdészeti épületek és a fűrészüzem mögött keleti irányban, az országos kéktúra útvonal közelében található. A tanösvény bejárásához a munkafüzet, ún. Útikalauz beszerzése ajánlott, amely nem csak a tanösvényen való tájékozódást könnyíti, hanem színes ábráival, kérdéseivel, játékos feladataival, sőt a leggyakoribb növény- ás állatfajokat gyönyörű festményeken bemutató határozójával tevékenyen bevonja az ösvényre látogatókat. Az útikalauz az Árpádtetői Mókus-suli Természetismereti Központban igényelhető.

A MÓKUS tanösvény 4,5 km hosszú, kényelmes sétával, a kiindulóponthoz visszaérkezve bejárható. Az útvonalat a fákra festett Mókus-jelek mutatják. Ahol a fákon számozott mókus látható, ott egy-egy feladatot kell megoldani a munkafüzet előírásai szerint az állomás környékén. A feladatok megoldásához, a munkafüzet kitöltéséhez íróeszköz, üres lap és zsírkréta szükséges.

A tanösvény 11 állomásának megtekintése során érdekes gyakorlati ismereteket szerezhetünk az erdészek munkájáról, az erdészeti térképekről, erdészeti- és határjelekről. Összehasonlíthatunk különböző tölgy fajokat, lágyszárú növényeket és nagyvadfajokat (legalábbis a nyomukat) ismerhetünk meg. Élőben tapasztalhatjuk a különbséget a hűvös bükkös és a meleg tölgyes között, magaslesről a táj elemeiben gyönyörködhetünk, végül pedig az erdő szintezettségét tanulmányozhatjuk "testközelből". A tanösvény közelében érdemes meglátogatni a Mecseki Erdészeti Zrt. Árpádtetői Erdészetének Mókus-suli Természetismereti Központját, de egy könnyű gyalogtúrával a Melegmány-völgy Természetvédelmi Területének gyönyörű mésztufalépcsői is elérhetők..

Látnivalók a tanösvény állomásain

1. Karácsonyfa ültetvény
Az állomás a természetes, a természetszerű és a mesterséges erdők közötti különbségekre hívja fel a figyelmet egy karácsonyfatelep bemutatásán keresztül, ahol a hazánkban leggyakrabban előforduló két fenyőfajjal, az erdei fenyővel és a feketefenyővel részletesen is megismerkedhet a látogató.

2. Erdőgazdálkodás
Az erdőgazdálkodás során az erdő szerkezetét érintő különböző beavatkozások erdészeti jelölését, az erdészeti üzemi térképek és a turistatérképek közötti különbséget bemutató feladat.

3. A három tölgy
A hazánkban és a Mecsekben gyakran előforduló három tölgy faj, a kocsánytalan tölgy, a csertölgy és a vörös tölgy közötti felépítésbeli, morfológiai különbségeket gyűjtik össze vendégeink.

4. "Ki vagyok?"
13 különböző fás- és lágyszárú növényfaj jellemzését tartalmazó táblán keresztül ismerhetjük meg a leggyakoribb fás- (fa, cserje) és lágyszárú növényeinket. A határozásban az útikalauz növényhatározója is segítségre lehet.

5. Nagyvad az erdőben
A dagonyázóhelyen található nyomok alapján az útikalauz segítségével megismerhetjük leggyakoribb erdei vadállatainkat (gím- és dámszarvas, őz, vaddisznó, róka, menyét) és családtagjainak neveit.

6. Öreg bükkös
Az öreg bükkösben magányosan álló fekete fenyővel készítendő riport során a fa életéről, az erdő lakóiról, az őket érő örömökről és veszélyekről szerezhetünk információt. A játékos feladat a természet formagazdagságára irányítja rá a figyelmet.

7. Vadles
Az útról kissé letérve, bal oldalt egy magaslesről figyelhetjük meg hogyan történik az erdőgazdálkodás során az erdők felújítása természetes és mesterséges úton. Erdei élményeinket versben is megfogalmazhatjuk.

8. Két erdő határán
A vízmosás szélén, az árok két oldalán található bükkös és tölgyes erdő összehasonlítása, a két erdőállomány jellemzése a feladat.

9. Barátkozz össze az állatokkal!
A figyelmes látogató az erdei séta során a talajon, a levelek alatt, bokrokon, fák kérgén, lombkoronában megbújó apró erdei állatokra figyelhet fel. A türelmes megfigyelő feljegyzéseit az útikalauz szempontjai szerint írhatja le és állíthat fel egy táplálékláncot.

10. Ugrálók és éneklők
Az erdőállomány és a növényi termések különböző terjedési módjainak megismerése. "Az én fám" megkeresése, hangtérkép készítése.

11. Emeletek az erdőben
Az erdőt felépítő szintek (avar-mohaszint, gyepszint, cserjeszint, lombkoronaszint), emeletek megismerése és az egyes szintekhez tartozó élőlények keresése. Segítséget nyújt a határozó!

Megközelíthetőség
A tanösvény pontos neve Pécs-Árpádtető, mely a Pécsről Komlóra vezető 66-os számú főúton található, Pécs várostól kb. 1,5-2 km-re, a hágónál. Pécsről helyijáratos és távolsági busszal is megközelíthető a tanösvény indulási helyszínére.  Gyalogosan a Hősök terétől a zöld sáv jelzésen (Z) Rigó-kútig, onnan egyenesen tovább az erdészeti úton Árpádtetőre érkezhetünk.

Bővebb információ: www.mecsekerdo.hu

Hol és mikor nézheted meg mindezt?

Pécs-Árpádtető

2013. május 30. - 2025. december 31.

Pin It

Helyszín

Családbarát szállás

Gyerekbarát szállás
Családbarát szállás
Gyerekbarát szállodák

Itt minden a gyerekekért van.