A Balaton élővilága télen

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

A Balaton élővilága télen

 
2013-05-24 2030-12-31

Ebben az évben is meglehetősen hűvös szeptemberrel érkezett meg az ősz, a Balaton is gyorsan lehűlt. Az élővilág felkészült már a télre, mely ilyenkor csendes és nyugodt.


Az élővilágról...

Ősz beálltával a hideg vízben lassan elkezdődik a vízi növényzet pusztulása. A Balatonban élő hínárfajták fokozatosan lebomlanak a tófenéken, és csak a gyökérzetük vészeli át a közelgő telet. A tavi kagylók és a mocsári csigák a vízfenéken a mélyebb szakaszok felé húzódnak olyan területekre, ahol még a legkeményebb télen sem fordulhat elő olyan vastag jégréteg, amely veszélyezteti áttelelésüket. A puhatestűek anyagcseréje a téli hónapokban annyira lelassul, hogy helyváltoztató mozgást egyáltalán nem végeznek, légzésük pedig a létfunkciók fenntartásához még éppen elegendő szintre csökken.

Érdekesség, hogy a tavi kagyló petéi a téli hónapokban az anyaállat kopoltyúján maradhatnak. Ez az egyetlen terület, ahol még annyi oxigén áll rendelkezésre a peték számára, amennyi biztosítja életben maradási esélyüket és tavaszi kikelésüket.

A táplálék (növényzet, kagylók, férgek) eltűnésével egy időben a békés halak is megkezdik a vermelést. A nagy testű pontyok, amurok, busák a Balaton legmélyebb pontjain telelnek át. Az apró békéshalak, a dévér- és karikakeszeg, vagy a szélhajtó küsz szintén a nyílt víz felé veszi az irányt, és a mélyen fekvő, homokos területek, vagy a kikötők irányába indul.

A ragadozók egészen másként viselkednek, különösen a süllő és a csuka adja fel partközeli, védett állásait s táplálékot keresve a nyílt víz felé tart. Mivel a halak ilyenkor nagyétvágyúak, táplálék pedig alig akad, sokat feladnak óvatosságukból, így a szeptembertől november végéig terjedő időszak a ragadozóhorgászok Kánaánjának számít. A csukák egész télen át táplálkoznak, a jég alatt is mozognak és vadásznak, ezért léken keresztül is horgászhatóak.

Szeptember végére a jelentősen megritkult növényzet, a kristálytiszta víz és a parti sávból eltűnt halak miatt a Balaton környéke hűvös, nyirkos, de rendkívül békés, nyugodt arcát mutatja.

Szembetűnő jelenség a parton sétálók számára, hogy eltűnnek a Balatonra egyébként oly jellemző dankasirályok.

A balatoni sirályok ilyenkor táplálékot keresve útra kelnek és nagy területeket járnak be. Sok sirály a tó környéki, melegvizű csatornák vagy halastavak közelében telepedik le, de ha az idő nagyon hidegre fordul, az országutak és autópályák melletti vetésekben keresnek maguknak táplálékot. 

A balatoni madárvilág többi képviselője is elhagyja nyári lakhelyét. A költöző madarak, mint például a fecskék és a gólyák, egyenesen Afrika felé veszik az irányt és csak tavasszal térnek vissza. Ritkán bár, de előfordul az a sajnálatos eset, hogy a lehűlés túl hirtelen köszöntött be, és a repülő rovarok egyik pillanatról a másikra eltűntek.  

A tőkésrécék az északi parton az egyre jobban elszáradó nád között maradnak, ott keresnek maguknak búvóhelyet és táplálékot, amíg csak lehet. A déli parton viszont hatalmas bandákba verődve - akár több százan, néha több ezren - a parttól három-négyszáz méterre egymást melegítve igyekeznek átvészelni a borongós, hideg hónapokat. Ha a téli hónapokban a víz befagy, vicces látványt nyújtanak a jég tetején esetlenül billegő, csúszkáló hattyúk és vadkacsák. 

Előfordul, hogy a jégtakaró hosszú ideig megmarad a tavon. Ilyenkor a balatoni halászok hatalmas, több tíz négyzetméteres táblákat vágnak ki a jégből. Az így keletkezett vízfelületen keresztül a Balaton egyrészt levegőhöz jut, másrészt a kacsák és hattyúk is megmozgathatják elgémberedett tagjaikat.

Amikor a Balaton jege már biztonságosan vastagra hízott, megkezdődik a nádvágás amelynek során az elszáradt nádszálakat a tövüknél elvágják. Ennek a gyakorlatnak köszönhetően kiváló alapanyag keletkezik a nádtetők készítéséhez, és nem utolsó sorban maga a növény is megerősödik és megújul. 

A hüllők és kétéltűek szintén eltűnnek ilyenkor, a békák, a siklók és a teknősök elhagyják a vizet, és a gyíkokkal együtt földalatti üregekbe, sziklarepedésekbe vagy a házak pincéibe húzódva teljesen lehűlt testtel, lelassult légzéssel és anyagcserével vészelik át az őszi, téli hónapokat.

A növényzet megritkulásával nem csak a madarak válnak láthatóvá, hanem a hidegre készülő mókusok, sünök, és esetenként a dél-nyugati medence mentén a víz felé kalandozó őzek is. Az M7-es autópálya új szakaszain már kötelező volt a vadállatok számára átvonuló felüljárókat építeni a balatoni parti sáv és a somogyi dombság között. (www.gyereabalatonra.hu)

 

Családoknak azért ajánljuk, mert...

  • a család minden tagja megismerkedhet a csodálatos élővilággal
  • felejthetetlen élményekben lesz részetek
  • kicsiknek és nagyoknak egyaránt kellemes kikapcsolódást jelent a balatoni állatkák felfedezése

Hol és mikor nézheted meg mindezt?

Balatonfüred

2013. május 24. - 2025. december 31.

Pin It

Helyszín

Családbarát szállás

Gyerekbarát szállás
Családbarát szállás
Gyerekbarát szállodák

Itt minden a gyerekekért van.