SZÉP Kártya 2015-ben is

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

SZÉP Kártya 2015-ben is

2015. febr. 18.

 

A Széchenyi Pihenőkártya, ismertebb nevén a SZÉP Kártya már több éve működik sikeresen a turizmusban. A dolgozók és a munkáltatók között egy olyan kapocs, ami az elismerésről, a jutalmazásról és a kölcsönös megbecsülésről szól. A Szép Kártya szabályai azonban egy kicsit változtak 2015-ben, ezért ennek jártam most utána. Főként azok szempontjából, akik ezt a támogatást kapják, vagyis a ti szemszögetekből, kedves utazó családanyák és családapák. 

 

Szép Kártya

A Szép Kártya és alszámlái

A legfontosabb tény, amit tudni kell: 450.000 Ft-ra csökkentették a Szép Kártya felső határát, de van olyan eset, amikor te csak ennél kevesebbet igényelhetsz a kártyára. Milyen esetben van ez?

Nézzük az alapesetet! Kapsz a munkáltatódtól 450.000 Ft értékben Szép Kártyát, vagyis egy ún. rekreációs keretösszeget kapsz. 

A Szép Kártyán 3 alszámlád lesz (vendéglátás, szállás, szabadidő), amelyre az alábbi összeget lehet feltölteni. 

  • SZÉP-kártya vendéglátás: 150 ezer forint/év
  • SZÉP-kártya szállás: 225 ezer forint/év
  • SZÉP-kártya szabadidő: 75 ezer forint/év

Jobban mondva ezeknél többet is fel lehet rá tölteni, de az a munkáltatódnak már magasabb közteherfizetést jelent. Ezt pedig nem sok munkáltató vállalja. Tehát maradjunk abban, hogy a 450 000 Ft az az összeghatár, ami még a munkáltatónak is megéri, neked pedig nagyon jól jön fizetéskiegészítésnek. 

Az utazó családoknak szóló jó hír, hogy a vendéglátás és a szabadidő alszámlával lehet szállás, szálláshely költségét is fizetni, de fordítva már nem működik. 

Ha a cafeteria rendszerben nem csak Szép Kártyát kapsz a munkáltatódtól, hanem más klasszikus juttatásban is részesülsz, akkor ennek arányában változik a Szép Kártya keretösszeged is. 

Milyen juttatásokra is kell itt gondolni? És ezek milyen összegben adhatóak?

  • munkahelyi étkeztetés: 12500 forint/hó 
  • Erzsébet-utalvány: 8000 forint/hó
  • helyi bérlet: bérlet értéke
  • iskolakezdési támogatás: minimálbér 30 százaléka/gyermek/év
  • önkéntes nyugdíjpénztár: minimálbér 50 százaléka/hó
  • egészségpénztár: minimálbér 30 százalék/hó

Ezek a klasszikus juttatások azonban csak max. 200 000 Ft NETTO keretösszegben adhatók. Amennyiben a juttatásaid összege eléri a maximum 200 000 Ft-os értéket, úgy a Szép Kártyára feltölthető összeg már csak 250 000 Ft lesz. 

(Ne feledd, hogy a munkáltatód persze adhat ennél többet is, de nem valószínű, hiszen az neki már plusz adózási kötelezettséget jelent, tehát többe kerül neki a te juttatásod. Szóval ezért kalkulálok én most csak a kedvező adózású összegekkel.) 

Amit a cafeteria rendszerről érdemes tudnod...

1. A Szép Kártya a cafeteria rendszer eleme. 

2. "Nem arra találták ki a cafeteriát, hogy a munkabéreket ebben fizessék ki" – nyomatékosította a NAV főosztályvezetője 2014-ben a Cafeteria Panoráma konferencián. Hozzátette: "a cafeteria a dolgozóknak a teljesítménytől függetlenül jár." Ez 2015-ben is igaz.

3. A NAV honlapján találtam még egy fontos kiegészítést: "Az említett keretösszegek akkor érvényesek, ha a munkaviszony egész évben fennáll. Ha a munkaviszony csak az év egy részében áll fenn, mindkét keretösszeget a munkaviszony fennállásának napjaival kell arányosítani."

Tudod-e, hogy ki bocsát ki Szép Kártyát?

MKB Bank, OTP Bank, K&H Bank
 

A Szép Kártya aktiválásának és folyamatának rendszere szepkartya.hu weboldalon is megtalálható, most idézem őket: 

  • A Szépkártya a bankkártyákhoz hasonló megjelenésű plasztiklap, melyre a munkáltatótól a cafeteria támogatás elektronikusan érkezik. A rendszerhez csatlakozott elfogadóhelyeken ezzel lehet fizetni.
  • A Széchenyi Pihenőkártyát első használat előtt a kártya tulajdonosának aktiválni kell.
  • A SZÉP kártya aktiválás menete bankonként eltérő. A kártyával az elfogadóhelyek kártyaolvasóján, azaz POS terminál segítségével fizethetünk. Ahol ez nem áll rendelkezésre, ott internetes vagy telefonos megoldás jöhet szóba. Az igénybe vett szolgáltatásokat a kártya megfelelő alszámlájáról (szállás, vendéglátás, szabadidő) lehet teljesíteni.A kártya lejárati ideje minimum 3 év, de a kibocsátók – OTP, MKB, K&H – egységesen 5 évre adják. 

Szép Kártya a könyvelő szemével

Megkérdeztük a Solverszám Könyvelőiroda tulajdonosát, Hortobágyiné Sabján Anikót, hogy mit kell még tudni a munkavállalónak a Szép Kártyával kapcsolatban: 

  • Örülni kell, ha a munkáltató a munkabéren kívül egyéb juttatásokban is részesíti a munkavállalót
  • A fent említett juttatások keretösszegei és a vázolt összefüggések akkor állják meg a helyüket, ha egy munkáltatótól kapja a munkavállaló a Szép Kártyát és az egyéb közkedvelt juttatásokat. 
  • A Szép Kártya és egyéb juttatásokat 450 000 Ft-os összeghatárig nem kell bevallani az éves adóbevallásban
  • Semmilyen adófizetési kötelezettség nem terheli a munkavállalót. Az ő dolga csupán annyi, hogy a lehető legjobb szolgáltatásokra költse el a pénzét és élvezze a pihenés élményét a családdal együtt!

+1 Hasznos tudnivaló

Adómentesen, vagyis 0%-os adó mellett adható kulturális és sportutalvány. Milyen formában?

  • Kulturális eseményre (színház, mozi, fesztivál) szóló belépőjegy / bérlet vásárlására szóló Kulturális utalvány egy évben max. 50 000 Ft értékben adható
  • Sportrendezvényre szóló belépőjegy / bérlet vásárlására szóló utalvány korlátlan összegben adható a munkavállalónak
Például a futás és a Balaton szerelmeseinek ajánlom a Keszthelyi Kilométerek félmaraton, maraton futóverseny-t, ami már már nem csak egy szimpla futóverseny, hanem egy családi program is. Két napos verseny a Balaton mellett, Pünkösdkor, rengeteg sportos programmal és gyerekprogrammal. Ha kedvet kaptál, akkor nevezz Te is a versenyre és kérd meg munkáltatódat, hogy támogassa törekvéseidet! Neki adómentes lesz a támogatás, neked pedig örömteli lesz a részvétel! 

 

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!