Mi a jó nekem, mit sportoljak?

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

Mi a jó nekem, mit sportoljak?

2013. nov. 05.

A Keszthelyi Kilométerek Egyesület a TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1317 számú, Hobbysport szakértő segítséggel című pályázata keretében a mozgásgazdag életmód előnyeire hívja fel cikksorozatában a figyelmet. Harmadik cikkünk a választás lehetőségével és a lehetőségek változatosságával foglalkozik.

Az aktív életmódot kezdők és folytatók között gyakran felmerül a kérdés, hogy pontosan mit sportoljak, vagy később megfelelő-e az a tevékenység, amit folyamatosan végzek? A legelső szempont természetesen az, hogy mennyire szeretjük a választott sportot űzni, igazi elhivatottak vagyunk-e, vagy a lehetőségek csak ezt engedik meg, azt csináljuk, amit lehet. Fontos őszíntén, kicsit távolabbról nézni, hogy csak előnyei vannak-e az adott sportágnak, vagy ellenben könnyen okoz-e sérüléseket, esetleg deformitásokat, szimmetrikusan terheli-e a testet, vagy aszimmetrikus mozgás; fokozottan terhel-e izületeket, vagy ez nem jellemző különösebben rá. 

A sérülések elkerülése nemcsak a fiatalon végzett versenysportban lényeges, hanem minden korosztálynál elsődrendű szempont. A fanatikus sportolók egyik hibájának tekintik, hogy nagyon egyoldalúan terhelik testüket. Ezek az emberek általában jól tűrik a monotóniát és nem nagyon igénylik a változatosságot. Lelkileg, mentálisan nem okoz nekik problémát az egyre jobb eredményekhez szükséges edzésmennyiség, viszont egy idő után a testük jelez, tulajdonképpen „riadót fúj”. Nem akarja, nem kívánja, inkább már tehernek érzi a testet kizsigerelő sportolást és testi, lelki tünetekkel jelzi nemtetszését. A kiegyensúlyozott testkép férfiak és nők esetében is pontosan jelzi az egészséges, még nem káros sportolás határát. 

A szervezet azokat a sportágakat részesíti előnyben, melyekben jó arányban van elosztva a terhelési típusok mennyisége, vagy az edző szakmai tapasztalatából adódóan nyitott a különböző edzésmódszerek alkalmazására. A helyi lehetőségek feltérképezésében, a helyi edzők megismerésében segítenek a helyi sportrendezvények, sportág választó programok, ahol rengeteg információt lehet begyűjteni. A változatosan összeállított heti edzésmennyiség mind testileg, mind szellemileg kikapcsolódás a hobbysportolónak, szinte minden alkalommal várja a következő edzést, kellőképpen motívált a napi adag elvégzéséhez. Az erősítő, állóképességi, ügyeségi és regeneráló, nyújtó gyakorlatok rendszeres alkalmazása a test egészét éríntik és nem kizárólag egy-egy izonycsoportra korlátozódnak. Hasonlóan, mint minden másnál, a sportág választásában  és a terhelés intenzitásásban is a saját, egyéni elvárásokat kell a szem előtt tartani, nem a szülőét, a barátét vagy a házastársét. Figyelni magunkat ennél a döntésnél is sokat jelent, tulajdonképpen meghatároz mindent, hogy mennyire vesszük észre, mit bírunk és mit nem, mi esik jól és mi nem. 

A kitartás és az akarat a sport leghíresebb jelszavai, melyek nagyon könnyen feszültségbe és görcsösségbe mehetnek át, tehát éppen elvesztik mindazt, amiért elkezdtük az egészet. Valamihez úton útfélen ragaszkodni, például egy korábbi időeredményhez, módszerhez végül zsákutcába vezet. A folyamatos változás, alkalmazkodás rugalmas alakulásunk alapja, mely a sportolás során meghozott döntéseknek is a kiindulópontja. Merjünk változtatni, új módszereket kipróbálni, legyünk nyitottak a hobbysport újdonságai iránt.

www.keszthelyikilometerek.huKeszthelyi Kilométerek

Korábbi cikkünk: Újrakezdés, hobbysport

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!