Függő vagyok

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

Függő vagyok

2014. márc. 10.

A Keszthelyi Kilométerek Egyesület a TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1317 számú, Hobbysport szakértő segítséggel című pályázata keretében a mozgásgazdag életmód előnyeire hívja fel a figyelmet. A mostani cikk arról szól, hogy mi áll az amatőr, hobbysportoló erős motíváltságának hátterében.

Ez a kérdés nem a sportos életmód elkezdésekor vagy az újrakezdéskor vetődik fel, hanem akkor, amikor már hosszú évek teltek felkészüléssel, versenyzéssel a sportoló életében. A nem versenyszerűen sportolók estében a fejlődés sikerei és kudarcai során még mi az, ami folyamatosan lendületben tart, amitől újra és újra felveszi a sportoló az edzőruhát és nekiáll az aznapi penzum teljesítésének. Nemcsak a sportoló környezetében, hanem önmagában is felvetődhet a kérdés, hogy „Én most akkor függő lettem? Függök a szokásaimtól, a megszokott életmódomtól és kapaszkodom az elért eredményeimbe? Benne vagyok-e a 22-es csapdájában, napjaim, tevékenységeim nagy része a sport körül forog?” Az egyoldalúvá vált, beszűkült érdeklődés intő jel, amikor minden a már teljesített vagy következő edzések, versenyek és a pulzuszónák körül forog. Ilyenkor általában a társas kapcsolatok egyre ritkábbak és zártabbak lesznek, majd igazán minimálisra csökkennek. A túlterheltség, az állandósuló készültség és koncentráltság is szerepet játszik a magánéleti kapcsolatok sivárabbá válásában, nemegyszer előfordul, hogy a válság közelébe sodródik ebben az életszakaszban a partnerkapcsolat is.

A sportoló az önmaga elé állított újabb és egyre nagyobb céloktól erősnek és rendíthetetlennek érzi magát, szinte el is hiszi, hogy teljesítménye határtalan. Az egó növekszik, mármár a  maga karikatúrájává válik környezete szemében. Amikor a sportoló saját határaival tisztában van, akkor képes reálisan látni saját helyét, jelenlegi állapotát is. Fontos pillanat annak felismerése, hogy most, vagy már egy ideje, netán egész régóta a határon lavírozok, nagyon messze vagyok a számomra ideális állapottól, mely rózsszín állapotban a sportolás még örömet okoz, szinte gyógyítja vele magát az egyén, mert levezeti a napi stresszt és a belső feszültségeket. Mint sokan mondják, olyan érzés, mintha „kikapcsolt üzemmódban” lenne az agy sportolás közben, a dolgok leegyszerűsödnek, a kattogó gondolatok lecsillapodnak. Ez a gyógyító funkciója az aktív életmódnak, amely sajnos már 3-4 napos nem mozgással, kényszerszünettel szépen megszűnik. A sportoló feszültté, teste görcsössé, viselkedése türelmetlenné válik. Másik megközelítés, amikor a sportolói sérülések kialakulását főképp a lelki okokra vezetik vissza. A belső feszültségek, a túl magas saját korlátok sokszor okoznak visszatérő, vagy állandó fájdalmakat, majd a megoldódó problémák egyszer csak hirtelen elmúló sérüléseket. Könnyű elképzelni, hogy egy hosszabb sérülés, vagy bármely okból szükségessé váló szünet milyen romboló tud lenni akár testileg, vagy lelkileg. 

Amikor a sportolás a hobby kategóriába tartozik, akkor még élvezetes a mozgás, jó érzés elvégezni, teljesíteni, boldogságot okoz minden alkalommal. Ez az állapot egy sokkal nyitottabb, befogadóbb helyzet a szigorú, tervszerűséggel, erős következetességgel végzett munkához  képest. A nyitottság legnagyobb előnye, hogy lehetőséget biztosít a változásra, mely kiindulása lehet a további feljődésnek. Az új edzésmódszerek, új ötletek kipróbálása és tiszta szívből való elfogadása kizárólag a nyitott személyiségű, kiegyensúlyozott sportolóknak adatik meg, akik egy idő után biztos kézzel fogják elegyíteni a megszokott, ezerszer kipróbált, bevált módszereket az újdonságokkal.  

www.keszthelyikilometerek.hu

Keszthelyi Kilométerek

Korábbi cikkünk: Amikor motivációt adsz  másoknak

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!