Csak felkészülten menjünk a természetbe!

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

Csak felkészülten menjünk a természetbe!

2015. nov. 06.

A Pilisi Parkerdő által kezelt erdőterületek közül sok nagyon kedvelt turistahely, hiszen közel van a fővároshoz. Sokan kelnek útra egy hirtelen vezérelt ötlettől, csak mert éppen a barátaik is mennek túrázni, vagy mert éppen szuper jó lett az időjárás. Sokan megfeledkeznek azonban arról, hogy egy könnyed erdei sétára is alaposan fel kell készülni, mind eszközben, mind szervezés terén.

túrázás

Amire feltétlenül figyelni kell: okostelefon mellett legyen nálad papíralapú térkép is, szólj egyik családtagodnak, hogy hova mentek, nézd meg előzetesen, mint ír az erdő felügyelete a túraútvonalról, figyeld az időjárást és csak biztonságos időben indulj útra, legyen túrafelszerelésed, a rövid túrára is vigyél magaddal elsősegély dobozt, mindig a jelzett útvonalon haladj és ne vagánykodj! 

Olvasd el részletesen, hogy mit is üzen a Pilisi Parkerdő a túrázóknak!

Egy gondatlanul megválasztott útvonalrövidítés, a lemerült mobileszköz vagy a térerő hiánya miatti eltévedések rosszabb időjárásban akár veszélyesek is lehetnek, éppen ezért érdemes újra végiggondolni a természetjárás néhány alapvető, íratlan szabályát – írja közleményében a Pilisi Parkerdő Zrt.

A túrázásnál használjuk a "régimódi", de biztos túramódszereket!

térkép, túrázás

Ugyan korunk felgyorsult és digitális világában sokaknak már eszébe sem jut, hogy a „régimódi" módszerrel éljen, már a túra útvonalának tervezésekor is segítségünkre lehet egy megfelelő, hagyományos, papíralapú turistatérkép. Ha a Pilist szeretnénk bejárni, akkor a könyvesboltokban több kiadásban is kapható például a Budai-hegység, a Pilis, Visegrádi-hegység, a Gerecse vagy éppen a Gödöllői-dombság turistaútvonalait tartalmazó térkép. 

Ami a térkép használatához fontos, azon kívül, hogy ismerni kell a térkép jelöléseket, hogy a térképet vízálló tasakba tegyük be. Mert nagyon bosszantó tud lenni, ha véletlenül beleesik a patakba, vagy egy záporban átázik a hátizsákunk, benne a térképpel. 

A hagyományos papíralapú térkép azért is nagyon fontos, mert az nem tud lemerülni, ellenben okos társai, mint a GPS-készülékek vagy GPS-es navigációra képes okostelefonok, igen. Csődöt mondanak és emiatt gyorsan pánikba is eshetünk. Ráadásul azzal is számolni kell, hogy az erdőben, vagy akár egy hegy takarásában nem is mindig van elegendő térerő, vagy internet lefedettség. 

Továbbá mindenképpen értesítsük otthon maradt hozzátartozóinkat vagy barátainkat a tervezett kirándulás útvonaláról, így, ha bármi váratlan történik velünk, lesznek, akik ismerhetik a helyzetünket.

Ha túrázni indulsz, előre kell tervezni!

A tudatos kirándulás egyik legfontosabb alapelve, hogy tervezzük meg a túra útvonalát, mielőtt elindulunk. Célszerű felkeresni az úti célunknak otthont adó erdőgazdaság honlapját, hiszen az erdőgazdálkodó a kirándulók érdekében az időleges korlátozásokra (pl. szélsőséges időjárásból kifolyólag) az interneten figyelmezteti az erdőjárókat. 

Indulás előtt mindenképpen érdemes tájékozódnunk az időjárásról, mert az erdőben eltérő viszonyokkal találkozhatunk, mint a városban: a hirtelen alászálló köd, hó, jegesedés vagy fagy, netán viharos szél alaposan felforgathatja az eredeti elképzeléseinket. 

Különösen fontos, hogy a váratlan helyzetekre minden túrázás alkalmával legyen megfelelő válaszunk, ennek megfelelően soha ne induljunk el körültekintően összeállított túrafelszerelés nélkül kirándulni.

Rövid túrára is vigyél magaddal elsősegély csomagot!

A jó előkészületekhez, a biztonságos túrázáshoz érdemes előre gondoskodni elsősegély csomagról is, ami legalább az alapvető felszereléseket – kötöző- és fertőtlenítőszert, sebtapaszt, kalcium pezsgőtablettát izomgörcs vagy allergiás reakció esetén, illetve gyógyszereket például fejfájásra, vagy allergiára – mindig tartalmazza.

Ne térjünk le a jelzett turistautakról! 

"Nagyon fontos szabály, hogy az erdőben a jelzetlen és ismeretlen ösvényen soha ne induljunk el! Amennyiben többen szeretnénk az erdőt járni, győződjünk meg arról is, hogy a tervezett túrát a csoportunk minden tagja képes teljesíteni. A kirándulás ütemét a legkisebbek, illetve a gyengébb állóképességűek haladásához igazítsuk, soha ne hagyjuk magukra a tapasztalatlanabb társainkat. Csak józanul, felelősségünk és öntudatunk teljes birtokában látogassunk az erdőbe, ne másszunk fel szurdokvölgyek sziklaperemeire, meredek sziklákról, hegygerincről pedig semmit ne dobjunk le." - figyelmeztet bennünket a jóra a Pilisi Parkerdő Zrt.

Ez utóbbi tanácsokra főleg akkor kell nagyon figyelnünk, ha gyerekekkel indulunk el az erdőbe. Ha mi felnőttek a veszélyeket keressük, akkor mit várunk el a gyerekektől? Az ő veszélyérzetük még kevésbé alakult ki, így példát kell mutatnunk. Elég egy rossz lépés, egy rossz mozdulat és máris megvan a baj. Legyetek óvatosan, inkább lássatok kevesebbet, mint aztán sérüléssel hetekig az ágyat nyomni otthonn, rosszabb esetben a kórházban. 

Bővebb információt itt olvashatsz még: http://www.parkerdo.hu/index.php?pg=menu_280)

Ha pedig szeretnéd megismerni a családosoknak ajánlott túraútvonalakat, akkor kattints a linkre!

(Forrás:Turizmus Panoráma)

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!