az év fája, tiszafa, fa

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

Az év fája 2011-ben: tiszafa

2011. júl. 13.

Nevét nem a Tisza folyóról kapta, a ma használatos megnevezés a fafaj szláv eredetű nevéből származik. További nevei még a méregfa, ördögfa, csapfa és halálfa (talán ezen nevek adták alapját Voldemort tiszafa pálcájának Harry Potter történetében). Ezeket az baljóslatú neveket azért kapta, mert közismerten mérgező a fa minden része – kivéve a magját burkoló piros színű magköpenyt.

 

Érdekes módon egyedül az élénkpiros színű magköpeny nem mérgező, a fa többi része egy taxin nevű alkaloidát tartalmaz, amely az emberre és a páratlan ujjú patásokra (pl. lóra) veszélyes méreg, de a modern gyógyászat a kivonatából előállított taxolt a rák elleni hatékony gyógyszerként is alkalmazza. A páros ujjú patások – pl. szarvas, őz – különösebb mérgezési tünetek nélkül hántják e faj törzsét, rágják hajtását.

 

A tiszafa honos Nyugat-, Közép- és Dél-Eruópában de előfordul Északnyugat-Afrikában, Észak-Iránban és Délnyugat-Ázsiában. Magyarországon középhegységekben találkozhatunk vele, legismertebb előfordulási helyei: Bükk (Ómassa), Lillafüred, Herend környéke, Bakonybél környéke és a leghíresebb a védett szentgáli tiszafás.

 

A kiválasztott fára az adott évben nagyobb figyelmet szentel az erdészeti szakma és kutatás, bemutatása az erdei iskola programok és az erdészeti ismeretterjesztés kiemelt témája.

 

Nemcsak fát választanak "minden évnek", hanem madarat is: a 2011-es év madara: a széncinege >>> 

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!