mocsári ciprus, ipolytarnóci ősmaradványok

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

amit a mocsári ciprusokról tudni kell

2010. jan. 16.

A mocsári ciprusfélék (Taxodiaceae) tulajdonképpen óriás fenyők. Legismertebb és legelterjedtebb fenyőfajták a ciprusfélék, az erdei- és fekete fenyő, a lucfenyő, jegenyefenyő, sima fenyő, a lombhullató vörösfenyő, a cédrusok, a mocsári ciprusok, ahová a Föld legnagyobb szárazföldi fái, a mammutfenyők is tartoznak. Évmilliókkal ezelőtti a föld tele volt óriás fákkal, mammutfenyőkkel, mára azonban már csak tíz nemzetségükben 16 fajuk található meg. Jellemzően pikkelyes, vagyis lapított tűlevelük örökzöld vagy ősszel lehulló. Fás tobozaik a hímnős fákon jelennek meg, kivéve a mocsári ciprusokat.

A mocsári ciprus a Mississippi vidékéről származik. Hatalmas, kúp alakú, 50 m-re is megnövő fa, tollszerű lombozattal. Nemcsak őszi fagyok után bronzszínűre váltó lombjait, hanem rövidhajtásait is elhullajtja. Csupán a kopasz vezérhajtások maradnak meg. Törzsének alja szoknyaszerűen kiszélesedik. A fa körül a felszín fölé emelkedő légzőgyökerek, ún. ciprus-babák láthatók, mert alkalmazkodott a vizes, mocsaras környezethez. Ugyanis állandóan, vagy időszakosan vízzel borított helyen él. Dél-Európában haszonfának ültetik. Nálunk ismert a szarvasi arborétumból illetve Bódvarákón a malom vizesárkában található.

Ha szeretne csaknem 7 millió éves mocsári ciprusokat látni, akkor keresse fel az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület et, ahol a bükkábrányi lignitbányából származó famatuzsálemeket állították ki.

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!