Utazás - 6 dolog, amire az utazás megtanítja a gyerekedet - Családi üdülés.hu

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

6 dolog, amire az utazás megtanítja a gyerekedet

2017. jan. 06.

Az utazás olyan, mint egy jó tanító. Formálja a gondolkodást, gazdagítja az érzelmi intelligenciát, fejleszti a kulturális érzéket és segít jobban megérteni a világot. Azért utazunk a gyerekeinkkel, mert hisszük, hogy az utazás során szerzett tapasztalatok segítik majd őket a felnőtté válásban: beilleszkedés, elfogadás, nyitottság.

De milyen gyakorlati tudást szereznek a gyerekek az ismeretlen helyek felfedezése közben? 

Íme a 8 dolog, amire az utazás megtanítja a gyerekeket (és legtöbbször a szülőket is).

Utazás, utazás gyerekkel, Családi üdülés.hu

Foto: pixabay.com

Az utazás 1. tanítása: Dönteni arról, hogy mi a fontos és mi nem

Mindjárt az indulás előtt egy hasznos tanítással találkozunk. Pakolni kell a bőröndbe és nem utolsó sorban bele is kell férni. El kell dönteni gyermekünknek, hogy mi a fontos az utazásnál és mi nem. Tudni kell, hova lesz az út, milyen programok várnak majd rá, s annak ismeretében kell dönteni arról, mire lesz igazán szüksége: kényelmes, divatos, luxus ruhákra, ékszerekre, elektronikai cuccokra.

De a döntés arról is szól, hogy a programkínálat bőségzavarában szelektálni tudjunk. Mi a jó nekünk és mi az, ami nem ad hozzá többet a nyaraláshoz. Mire lesz időnk és mitől leszünk hulla fáradtak. Dönteni kell és a jó döntés fél siker.

Az utazás 2. tanítása: Kiismerni magunkat, megtanulni tájékozódni

A technikai kütyük és okostelefonok világában nem egyszerű feladat a térkép olvasás, főleg, nem a papír alapú térképé. Jó kis feladat a nyaralás alatt egy felfedező túra mindenféle okos eszköz nélkül. Csak papír, toll és a kérdezés marad. 

Adj egy célt a gyerekeknek, amit jelzőtáblák és térkép segítségével kell megtalálni. Jó móka lesz és közben megtanulja az irányjelző táblák jelentését is.  Ezzel a gyerekek tájékozódóképessége fejlődni fog és ha bármikor olyan helyzetbe kerül, hogy „jé, nincs internet”, akkor sem érzi majd magát elveszettnek.

Az utazás 3. tanítása: Megtanulni a pénzzel bánni 

Lehet zsebpénze a gyereknek, sőt ajánlatos is a nyaralás alatt költőpénzt adni. Megtanulja majd, hogy nem kell mindenhol mindenféle emléktárgyat megvenni, csak azért mert cuki. Érdemes elmondani persze azt is neki, hogy az emlékek nem csak a tárgyakban fejeződnek ki, így nem kell gyűjtögető életmódot folytatni a nyaralás alatt. Legyen a szabály, hogy egy nyaralás, egy szuvenyír, így évek hosszú sora alatt nem fog felgyülemleni ezernyi apróság, aminek semmi értelme nincsen, s csak azért tartjuk meg, mert köt valamihez. A kevesebb néha több.

Az utazás 4. tanítása: Megtapasztalni, hogy az idegentől nem kell félni 

Az idegen nem csak a külföldet jelenti. Magyarországon is idegennek érezhetjük magunkat egy másik városban, s ha nyaralunk, akkor pláne sok-sok idegen arc vesz körül bennünket. A gyerekeknek meg kell szokni, hogy ne féljen idegen helyen. Ha pedig külföldön jártok, akkor nagy előnye, hogy autentikus környezetben lehet gyakorolni a nyelvet. Segítsd a gyereket egy kicsit még az utazás előtt abban, hogy a legfontosabb 5 mondatot begyakorolja és például, ha fagyit kell kérnie, akkor ő mondja el a „Jó napot kívánok! 3 gombóc fagyit szeretnék kérni” mondatot.  

Az utazás 5. tanítása: Megtapasztalni, hogy a várakozás nem egyenlő az unalommal 

Új helyek felfedezése általában kéz a kézben jár a hosszú idejű várakozással vagy utazással. A legtöbb gyerek minél többet utazik, annál inkább hozzá szokik, hogyan kezelje majd az unalmat egy nyilvános helyen. Az utazás megtanítja őket arra, hogyan kell értelmesen eltölteni ilyenkor az időt. Játékkal, olvasással, beszélgetéssel. Könnyedén és nem utolsó sorban vidáman is lehet ezeken a holtpontokon túllépni. Csak legyen nálatok mindig papír, toll és akkor már esélye sem lesz az unalomnak, hogy beférkőzzön a gyerekek agyába.

Az utazás 6. tanítása: Kifejezni az érzelmeket

Az ismeretlen tájakra, emberekre, kultúrákra rácsodálkozunk. Bátran tegyük ezt. Nyilvánítsuk ki érzelmeinket, örömeinket és ne csak a fényképezőgépet kattintgassuk. Kimondani a szavakat: csodálatos, lenyűgöző, szép, ilyet még nem láttam…stb. Kamaszgyerekünket is biztassuk, hogy vállalja fel érzelmeit és álljon meg egy pillanatra és fogadja be az újat.

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!