5 jó tanács szülőknek, hogyan lesz a családi üdülés a kamaszgyereknek is élmény

facebook-családi üdülés.hu családi üdülés.hu utazási portál hírlevele

5 jó tanács szülőknek, hogyan lesz a családi üdülés a kamaszgyereknek is élmény

2015. szept. 24.

Amikor eltervezzük, hogy a családdal elmegyünk egy közös pihenésre nem is gondolnánk, hogy mennyi apró részletre kell majd odafigyelnünk. Ezek az apró részletek a gyerekek korától függően változnak. Számba vettem, hogy mik azok az apró momentumok, amelyek pozitívan befolyásolják a kamasz és a szülő között kapcsolatot. A családi nyaralás minden szempontból kihívás. Mind a szülőnek, mind pedig a gyereknek. Egy harmonikus és élmény teli utazás első és legfontosabb lépése, hogy olyan úticélt válasszunk, ahol a kamaszokat érdeklő szórakoztató programok és a látnivalók vannak túlnyomó többségben. Második lépésként pedig azt javaslom, hogy legyél "jófej" szülő. Ekkor szinte probléma és feszültség nélkül fog lezajlani a családi nyaralás. Fogadd meg a "Feszültségmentes családi nyaralás kamaszgyerekkel" projekt 5 jó tanácsát és meglátod, hogy mindenkinek élményekkel teli lesz a családi üdülés.

1. Vidd magaddal a barátnőjét vagy barátját

Foto: pixabay.com

A kamaszgyerek társas lény, csak nem éppen a szülővel, hanem a számára fontos emberekkel. Vagyis számára a barátai a legfontosabbak. Egy családi nyaralás neki nem biztos, hogy a „jót” jelenti, hanem inkább a cikit és a rosszat. Fél attól, hogy ha ő elutazik, akkor kimarad a haveri körből. Ezért inkább legyünk mi szülők jó fejek és szervezzük be egyik barátját vagy barátnőjét a családi nyaralásra. Így biztosan nem kell egész nap drága gyermekünk unott arcát nézegetni és veszekedni vele, hogy szóljon már valamit és ne csak a telefonján cseteljen.

2. Külön szobát foglalj kamaszgyerekednek

Hotel Karos Spa családi szoba, családbarát szálloda, kamaszbarát szállás

Foto: Hotel Karos Spa - Zalakaros

Az első lépés az önállóság felé és a bizalom irányába. Ha a szülő megengedi, hogy gyermeke külön szobát kapjon, akkor sokat lendítettünk előre harmonikus kapcsolatunkon. Hidd el, neki már nem biztos, hogy élmény a pótágyon való szundikálás.

Szerencsére ma már nagyon sok szálláshely kínál erre a problémára megoldást. Különböző lehetőségeid vannak, hogy mégis milyen szobát válassz a családi pihenésre:

  1. családi szobák

    A családi szobák többnyire két légterű szobák, ami egy nappali és egy hálószobából áll. A hálószobában alszanak többnyire a szülők, a gyerek pedig a nappaliban lévő kanapén. Többnyire ezeken a szobákon nincs a két helyiség között ajtó. Ideális esetben mindkét helyiségben van TV, így szó sem lehet unatkozásról és még csak kompromisszumot sem kell kötni, hogy ki mit nézzen. Maximum anyuka marad ki megint a sorból és kedve szerint csatlakozik az egyik vagy a másik félhez.

  2. külön szoba, elválasztó ajtó, közös bejárat

    A szállodák nagy többségében vannak ún. összenyitható szobák. Ez azt jelenti, hogy két egymás melletti szoba között van egy ajtó. Ez az ajtó zárható, igény szerint nyitva vagy zárva tarthatjuk. A két szobának igaz van külön bejárata, de ha még nem szeretnénk akkora nagy szabadságot adni gyermekünknek, akkor megbeszélhetjük a szállodával, hogy csak a mi szobánkhoz adjanak kulcsot, illetve az összekötő ajtó legyen nyitva. Ebben az esetben már adtunk egy kis önálló teret gyermekünknek, s úgy, mint otthon, itt is lesz lehetősége „magára zárni” az ajtót.

    A ki-és bejárás azonban csak rajtunk, szülőkön keresztül lehetséges.

  3. összenyitható szoba, külön bejárattal

    Ez a következő állomás az önállóság lépcsőjén. Itt a előző pontban leírt összenyitható szobát kell ugyanúgy foglalnunk, csak épp ellenkezőleg használjuk. Gyermekünk is megkapja (már a recepcióstól és nem tőlünk!) a saját szobakulcsát. Az összekötő ajtón is természetesen rajta van a kulcs, bármikor zárható és nyitható. Az, hogy melyik fél kezében legyen az összekötő ajtó kulcsa, az már a családi bizottság döntése legyen. Úgy gondolom, hogy itt már érdemes megbízni gyermekünkben.

  4. két különálló szoba

    Az utolsó szint, pedig az, amikor a szobák között nincs átjárás, gyereknek, szülőnek teljesen különálló szobája van. Annyit azonban mindig érdemes szobafoglaláskor kérni, hogy a szobák lehetőség szerint egymás mellett vagy egymással szemben legyenek.

3. Engedd, hadd játsszon a telefonján

 

Foto: pixabay.com

Ha mi szülők megpróbálunk az állandó telefonnyomkodás ellen lázadni, akkor csak rosszul jövünk ki a helyzetből. Inkább engedjük meg gyermekünknek, hogy amíg mi a nyugágyakon pihenünk, alszunk, olvasunk vagy rejtvényt fejtünk, addig ő a telefonjával legyen elfoglalva. Lehet, hogy éppen ő is keresztrejtvényt fejt, csak neki nincs hozzá szüksége tollra és papírra. Ha pedig már mi is valami másra vágyunk és szeretnénk közös programra hívni a család minden tagját, akkor sokkal könnyebb dolgunk lesz.

4. Egy nap programját ő szervezze meg egyedül

Foto: pixabay.com

Most megmutathatja, hogy őt is érdekli valami. Bízzuk rá magunkat, csináljuk azt, amit ő talált ki. Ne korlátozzuk le a gondolatait, segítsük neki, ha ezt kéri. A programszervezés számára egy kihívás lesz, hiszen meg akarja majd mutatni, hogy képes az önálló megvalósításra. Biztos, hogy a telefonján fogja megkeresni a környékbeli és helybeli szórakozási lehetőségeket, nem pedig a recepcióstól kérdezi meg, de ez már csak így működik náluk. A cél pedig szentesíti az eszközt. Végre hasznos dologra használja az okostelefonját!

5. Legyen költőpénze

 

Foto: pixabay.com

Mi sem nagyobb elismerés, ha a szálláshelyen gyermekünk a nagyokhoz hasonlóan viselkedhet. A családi üdülés előtt adjunk gyermekünknek egy bizonyos összeget (korosztálytól függ), s engedjük, hogy a pihenés alatt ő rendezze magának a vásárlást. Például a reggeli újságot, a bowling pálya bérleti díját vagy ha a bárban a pincér megengedi, hogy az alkoholmentes koktélját is ő fizesse ki. Önállóságot tanul és a pénzt is megtanulja beosztani, hiszen a nyaralás alatt sem lehet csak úgy elszórni a pénzt.

 

Ezek apró kis lépések, amiket a családi utazások során bevethetsz. A siker garantált lesz és gyermeked ezentúl már nem fogja cikinek érezni veletek a közös nyaralást. A kamasszal történő pihenés nem egyszerű feladat, de az ilyen figyelmességekkel normális mederben tartható ez a fejlődési szakasz is és joggal számíthatunk arra, hogy egy igazi élményekkel teli családi üdülésben lesz részünk.

Ha tetszett a cikk, és szeretnéd, hogy a következő családi üdülés megszervezése neked se okozzon gondot, akkor kérd a " Vidám Családi Üdülés " c. ingyenes e-book-ot! Tele tippel és ötlettel, hogy élményekkel teli és problémáktól mentes legyen a családi üdülés az idei évben (is) :-)


Pin It

20+1 Érdekesség a Balatonról

20+1 Érdekesség a Balatonról
Csatlakozz Te is!

Töltsd le most és legyél a Balatoni Élményklub tagja!